Araçlarda Çocuk Koltuğu Kullanmanın Faydaları

Araçlarda Çocuk Koltuğu Kullanmanın Faydaları

Çocuk Oto Koltuğu ve Önemi

Çocuklarımız olduğunda nasıl da heyecanla onların gelişmelerini izleriz değil mi? Onlara bir şey olacak diye ödümüz kopar. O nedenle kendimizden çok onları düşünürüz. Seyahat halinde iken de sonradan canımızın acımasının önüne geçmek için gereken tedbirlerin en baştan alınması önemlidir. Bu nedenle çocuk oto koltuğu önemi kavranılması gereken ilk şeylerden bir tanesidir.

Trafik kazalarında bir takım kurallar bulunur ve bunların amacı yaralanma ve ölüm oranlarının azaltılmasıdır. Bizler için her yerde nasıl ki emniyet kemeri kuralı varsa çocukların can güvenliği içinde oto koltuğu kullanmanın kuralı vardır. Hatta bu kurala uymayanlara ceza dahi kesilebilmektedir. Kısa mesafe, uzun mesafe fark etmeksizin her zaman bu kurala uyarak canınızdan çok sevdiğiniz çocukların canlarını koruma altına alabilirsiniz.

Peki, çocuk oto koltuğu ve önemi nedir?

·        Çocuk oto koltukları 0 – 12, 9 – 18, 15 – 36 gibi çocukların kilolarına göre kategorilere ayrılmıştır.

·        Normalde bizim takacağımız emniyet kemerlerini onlara takmak daha ölümcül sonuçların doğmasına neden olmaktadır.

·        Kaza anında bu koltuklar çocukların güvenliğini en iyi sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.

·        Çocukların arabadan dışarı fırlamasını, kaza anında sert darbelere maruz kalmasını önler.

·        Arka yönelimli çocuk oto koltuğu ile seyahatlerin en az 4 kat daha güvenli olduğu görülmüştür.

Uzmanların görüşlerine göre çocuk oto koltuğu kullanımı son derece önemlidir. Çocukların ön tarafta seyahat etmesi, arka tarafta kapıya yakın konumda bulunmaları, kucakta taşınmaları son derece risklidir. Bu gibi durumların en başta önüne geçilmelidir. Çocuklara aldığınız oto koltukları da sevdirilmelidir.

Çocuk Oto Koltuğu

Oto koltuğu olduğu için kazadan ufak sıyrık darbeleri ile kurtulan çocukların oranı bir hayli yüksektir. Bu gibi durumların ne zaman başınıza gelebileceği belli olmaz. Bu nedenle en baştan etkili ve kaliteli bir tedbir alınması son derece önemlidir.

Çocuk oto koltuğu ve önemi ile birlikte ilk iş ailelere düşmektedir. Bunlardan ilki, 2 tane çocuğunuz varsa eğer büyük olanını cam tarafında küçük olanını ise orta tarafa alarak gerçekleştirebilirsiniz. Cam taraflarının her zaman daha tehlikeli olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Bunun yanında çocuğunuzun koltuğa oturduktan sonra kemerlerini tam bir şekilde bağlandığından da emin olmak gerekir. Böylelikle onların güvenliğinin her şeyin önünde olduğu gerçeğini her daim hatırlarsınız.

İyi bir koltukta aranması gereken özellikler ise şunlardır.

·        Savrulmalara karşı çocuğu her zaman koruması gerekir.

·        Çocukların kilolarına göre olan koltukları kullanmaları önemlidir. Kendisinden daha büyük veya küçük olan koltuklar onlara daha fazla zarar verir, koruyamaz.

·        Bir koltuk çocuğu fırlama, savrulma gibi durumlara karşı her zaman korur.

·        Ufak kazalarda dahi çocuklarınızı koruyacak olan harika bir taşıyıcı özelliği bulunan eşyaya sahip olursunuz.

Çocuk oto koltuğu ve önemi ile birlikte bu konunun artık tarafınızca da net olarak anlaşılması gerekir. Trafik kuralları arasında bu konunun yeri ayrıdır. Polisler aracınızı durdurduğunda içerisinde çocuk olduğunu görüp, çocuk koltuğu olduğunu görmezlerse eğer o zaman başınız belada demektir. Herkes sizin çocuğunuzu kendi çocuğu yerine koyarak ona göre muamele etmektedir.

Çocuk oto koltuğunu konumlandırırken ön koltuğa fazla yaklaştırmamalı, hem cam tarafından hemde öndeki koltuktan biraz mesafe bırakılmalıdır. Bu mesafeler çocuğun kaza anında daha güvenli bir şekilde hayata tutulmasını sağlar. Sizlerde çocuklarınızı kurallara uygun bir şekilde bu koltuğa oturttuğunuzdan ve onların can güvenliğini her şeyden öte tuttuğunuzdan emin olarak aracınızı sürmeye devam etmelisiniz. Özellikle Kirmizicar.com ailesi olarak her zaman bu konulara önem göstermenizi rica ediyoruz.

Benzer Yazılar